By studying a foreign language, we gain access to knowledge about other people, cultures, worldviews, national characteristics, traditions, and this gives us the opportunity to critically look at ourselves, compare ourselves with other people and not stagnate in our own development.

Teachers of MAOU «Secondary School No.65», Cheboksary Petrova O.P., Sapozhnikova N.A., Timofeeva D.N., Prokopieva T.A. and Filippova O.V. successfully develop the linguistic competence of our students.

Сказка Winnie-The-Pooh команды 1Е стала призёром IX городского театрального командного конкурса «The Best of English Literature».

Учащиеся 9В Анастасия И. и Дарья К. стали призёрами республиканской конференции-фестиваля творчества обучающихся «EXCELSIOR-2022» в секции «Страноведение».

Учащиеся 10Г Дарья Ш., Полина С., Соня М., Олеся А. и 10Т Юлия Г. и Артём Н. стали победителями Республиканской Литературной викторины на английском языке.

We wish you further success!

Информация размещена с согласия родителей (законных представителей) в соответствии с законодательством об обработке персональных данных.